تاریخچه تبلیغات ATL-BTL-TTL

اگرچه این نوع بازاریابی و تبلیغات مدتی است شایع شده اما در سال 1954 میلادی آقایان پراکتر و گمبل طبقه بندی دقیقی از انواع مختلف تبلیغات ارائه دادند. این طبفه بندی بر اساس حوزه ها،اندازه مخاطبان و میزان بازگشت سرمایه دسته بندی شد و امروزه ما آن ها رو تحت عنوان تبلیغات ATL-BTL-TTL می شناسیم.

تعریف تبلیغات 

تبلیغات عبارت است از قرار دادن اعلان ها و پیام ها در زمان یا مکان توسط شرکت های تجاری ، سازمان های غیر انتفاعی ، سازمان های دولتی و افرادی که به دنبال آگاه سازی و/یا ترغیب اعضای یک بازار یا مخاطبان خاص در مورد محصولات ، خدمات ، سازمان ها یا ایده های خود هستند.

آنچه که باید درباره تبلیغات ATL-BTL-TTL بدانید

امروزه روش هایی وجود دارد که بازاریابان فعالیتهای تبلیغاتی را با توجه به آن انجام می دهند. آنها یا به طور کلی محصول را برای بازار تبلیغ می کنند و یا با تمرکز روی گروهی خاص تبلیغ و عرضه می کنند. امروزه ، این استراتژی های بازاریابی به  سه دسته تبلیغات ATL-BTL-TTL تقسیم شده است.

ATL BTL TTL

ATL کانال های تبلیغاتی با مخاطب وسیع و هزینه بالا (Above-The-Line Advertising):

به زبان ساده می توان گفت بازاریابی و تبلیغاتی که از طریق رسانه‌های سراسری و کثیرالانتشار به مخاطبان و مشتریان هدف می‌رسد. و شما کمک می کند از بازاریابی گسترده و انبوه استفاده کنید. و جامعه هدف شما تمام بازار است.
نمونه هایی از تبلیغات بالای خط:

 • تلویزیون
 • رادیو
 • روزنامه و مجلات
 • تبلیغات محیطی و بیلبوردها
 • تئاترها و سالن‌های محلی

مزایای تبلیغات بالای خط:

توجه:با توجه به استفاده هم زمان از تبلیغات صوتی و تصویری، میزان نفوذ رسانه ها در تبلیغات ATL از هر نوع تبلیغات دیگر بیشتر می شود. تلویزیون و رادیو مخاطبان خاص و خلاق خود را دارد. هم چنین تبلیغات خارج از خانه نیز هنگامی که به درستی صورت پذیرد، تأثیر زیادی در تصمیم گیری و ایجاد هیجان در مخاطب ایجاد می کند.

دستیابی: اجرای یک برنامه تبلیغاتی قوی ATL می تواند به برند کمک کند تا به رشد وسیعی برسد. اکثر بانک ها و همچنین نمایشگاه های خرده فروشی به طور منظم خود را از طریق رسانه های ATL تبلیغ می کنند تا مشتریان را به بازدید از سالن ها و مغازه های  خود جلب کنند.

ساخت و ساز برند: هر برندی که بخواهد مطرح شود آن هم از طریق اسم برند مجبور است از طریق کانال های ATL در ساخت برند استفاده کند. بیشتر این مارک ها با تبلیغات خارج از خانه شروع می شوند؛ سپس وارد تبلیغات رادیو و چاپ می شوند. سرانجام ممکن است برخی از آنها پیشرفت کنند و با رسانه های دیگر  نیز ادامه دهند. با این وجود ، یک مارک نمی تواند به درستی از طریق BTL مطرح شود.

معایب تبلیغات بالای خط:

هزینه زیاد: مادامی که بخواهیم در تبلیغات بالای خط موفق باشیم باید در رسانه های جمعی  استمرار داشته باشیم، در نتیجه هزینه ی هنگفتی برایمان دارد از این رو اجرای کمپین‌های بالای خط برای کسب‌وکارهای کوچک و حتی متوسط مناسب نیست.

تغییر روال‌ها: با روی کار آمدن رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و مجلات آنلاین رنگ و بوی تبلیغات تغییر کرده و درصد بالایی از تبلیغات در این اپلیکیشن ها نمایش داده می شوند.
مشکل در ارزیابی نرخ بازگشت سرمایه: روشی برای سنجش میزان اثر گذاری ندارد و بازگشت سرمایه را تمی تواند تضمین کند.

BTL کانال های تبلیغاتی با مخاطب بسیار محدود و هزینه کم (Below-The-Line Advertising):

به زبان ساده می توان گفت فعالیت های تبلیغاتی بسیار خاص، به یاد ماندنی و مستقیم که روی گروه های هدفمند مصرف کنندگان و مشتریان متمرکز است. و غالباً به عنوان استراتژی های بازاریابی مستقیم شناخته می شود.

نمونه هایی از تبلیغات زیر خط:

 • ایمیل مارکتینگ مستقیم
 • تبلیغات ملک به ملک
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی درون‌فروشگاهی
 • کاتالوگ، بروشور و کیوسک‌های تبلیغاتی

مزایای تبلیغات زیرخط:

هدفمند: تبلیغات زمانی که متناسب با خواسته و نیاز مشتری باشد بهتر عمل می کند. از آنجا که استراتژی های بازاریابی BTL بسیار هدفمند هستند و مخاطب خاص دارد، نتایج بهتری زا به ما می دهد.

ROIبهتر : در تبلیغات زیر خط تلاش های تبلیغاتی روی گروهی خاص تمرکز می کند، در نتیجه می توان به راحتی اجرا، ردیابی و کنترل شود. از این رو استراتژی های BTL ROI و MROI بهتری را از نظر جذب مخاطب فراهم می کند.

کنترل آسان: این فعالیت ها به راحتی قابل پیگیری و کنترل است و می توان در جهت بهبود ROI گام برداشت.

Tailor-Made: در تبلیغات زیر خط راهبردهای تبلیغاتی با توجه به نیازهای یک گروه خاص طراحی شده و از این رو می توان برای گروه های مختلف مشتری، قالب بندی متفاوتی ایجاد کرد.

معایب تبلیغات زیرخط:

نیاز به کارمندان حرفه‌ای فروش: در تبلغیات چهره به چهره باید از بازاریابان حرفه ای استفاده شود به عبارتی باید از افراد متخصص استفاده کنید و یا به آن ها آموزش لازم را بدهید که هر دوی این ها حقوق، کمیسیون و هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه دارد.

درک فرهنگی: قبل از این که بخواهید از تبلیغات زیر خط استفاده کنید باید روی درک مخاطبان و مشتریانی که جامعه هدفتان  هستند کار کنید.

تفاوت های عمده تبلیغات از طریق BTL و ATL:

تفاوت در مقیاس جامعه های هدف می تواند یکی از اصلی ترین تفاوت ها باشد به نحوی که در تبلیغات بالای خط (ATL) جامعه هدف ما طیف وسیعی از مخاطبان هستند که از طریق رسانه های جمعی مورد هدف قرار می گیرند.
اما در تبلیغات زیر خط (BTL) جامعه محدود تر است و از طریق ابزارهای آنلاین تبلیغات صورت می پذیرد.
تفاوت دیگری که این دو دارند هزینه های اجرایی متفاوت است. یعنی در روش تبلیغات بالای خط هزینه اجرای کمپین تبلیغاتی بسیار بالا می باشد.
اما در تبلیغات به روش زیر خط هزینه ها پایین تر است و نتیجه خوبی را به همراه دارد.

TTL کانال های تبلیغاتی با مخاطب متوسط و هزینه متوسط (Through-The-Line Advertising):

به زبان ساده می توان گفت استفاده هم زمان از تبلیغات بالای خط(ATL) و زیر خط(BTL) را تبلیغات روی خط می نامند و با نام هایی مثل “بازاریابی یا ترویج میان خطی” نیز شناخته می شود.
در عصر امروز بازاریاب‌ها مجبورند که هم‌زمان روی برندسازی و افزایش آگاهی نسبت به برند کسب و کارها کار کنند؛ از طرف دیگر هم باید حواسشان به افزایش نرخ تبدیل(ROI) باشد. از همین‌رو استراتژی‌های تبلیغاتی TTL بسیار موثر است.

نمونه هایی از تبلیغات روی خط:

 • بازاریابی ۳۶۰
 • دیجیتال مارکتینگ

ما در آژانس فول سرویس تبلیغاتی و بازاریابی راه ارتباطی دوران تبلیغات تمامی انواع روشهای تبلیغاتی را ارائه میدهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.